Greckie filmy dokumentalne na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”

Organizatorzy Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi po raz kolejny zatroszczyli się o miłośników Grecji. Rok temu w ramach tego Festiwalu odbyła się projekcja greckiego filmu dokumentalnego „Stringless”, pouczającego i pełnego humoru obrazu kobiecego zespołu wokalnego. W tym roku natomiast wielbiciele słonecznej Hellady będą mogli obejrzeć aż trzy greckie filmy.

1. „Zamrożona ambrozja” („Frozen ambrosia”) w reżyserii Konstandinosa Papanikolau – projekcja odbędzie się w piątek 22 listopada o godz. 12:15.

2. „Kiedy pomidory spotkały Wagnera” («Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες») w reżyserii Marianny Ekonomu – w sobotę 23 listopada o godz. 12:00

3. „Polka w Atenach” w reżyserii Kateriny Marthy Clark – w sobotę 23 listopada o godz. 13:30

Reżyser filmu dokumentalnego „Frozen ambrosia” - Konstandinos Papanikolau, Amerykanin greckiego pochodzenia, który uprawia sporty zimowe i kręci filmy miał wielkie marzenie, aby wydobyć magię zaśnieżonych greckich gór i zwrócić oczy wszystkich na zimową urodę greckiej natury. Przecież Grecja to nie tylko wyspy, morze i słońce... Wyobraźcie sobie, że w Grecji zdarzają się naprawdę srogie zimy... niewiarygodne a jednak...

https://www.youtube.com/watch?v=W4X3sw9eu4w

Film „Kiedy pomidory spotkały Wagnera” to historia dwóch kuzynów, którzy w małej, tesalskiej, dotkniętej kryzysem wiosce - Elias, zakładają plantację pomidorów, produkują z nich przetwory i próbują wejść na globalny rynek produktów ekologicznych. Bohaterowie filmu napotykają wiele trudności, które próbują pokonać wykazując się szczególnym sprytem i kreatywnością. Aby wyróżnić swoje produkty i nadać im pewną wyjątkowość, na polach, gdzie rosną pomidory puszczają muzykę Wagnera i rozgłaszają tę informację całemu światu. Film będzie wyświetlony z polskimi napisami.

Bohaterką filmu „Polka w Atenach” jest Maria, wnuczka uchodźcy politycznego, który przybył do Polski w czasie wojny domowej w Grecji i przeżył tu 30 lat. Maria, jak wielu jej rówieśników wyjeżdża z Polski, by podróżować i pracować. Do Grecji przyjechała na wakacje i postanowiła zostać dłużej. Zamieszkała w Atenach, w dzielnicy polskiej.

Film dokumentalny „Polka w Atenach” prócz losów głównej bohaterki, przedstawia także sylwetki jeszcze kilku innych osób, min. greckich uchodźców politycznych, którzy powrócili do Grecji, potomków greckich uchodźców urodzonych i wychowanych w Polsce, z których niektórzy postanowili tu pozostać, a także Polaków, których los wywiódł do słonecznej Hellady w poszukiwaniu chleba i lepszego jutra a kryzys ekonomiczny zmusza do powrotu do Polski.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką – Kateriną Marthą Clark. Film "Polka w Atenach" w 2014 r. był wyświetlony na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach.

Projekcja na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu będzie jego pierwszą projekcją w Polsce.

W imieniu własnym jak i organizatorów Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” zapraszam serdecznie na wszystkie projekcje oraz spotkanie z reżyserką Kateriną Marthą Clark.

Do zobaczenia

Προσκαλώ όλους τους Έλληνες που μένουν στην χώρα μας στο Λοτζ όπου από τις 17 μέχρι 23 τις Νοεμβρίου θα γίνει Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Άνθρωπος σε κίνδυνο» στο οποίο θα προβληθούν 3 ελληνικές ταινίες ντοκιμαντέρ:

1. «Frozen ambrosia»του  Κωνσταντίνου Παπανικολάου  - την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου στις 12:15.

2. «Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες» της Μαριάννας Οικονόμου - το Σάββατο 23 Νοεμβρίου στις 12:00.

3. «Polka in Athens” της Κατερίνας Μάρθας Κλαρκ – το Σάββατο 23 Νοεμβρίου στις 13:30. Μετά τη προβολή θα γίνει συζήτηση με την σκηνοθέτη.