Kino greckie w Łodzi

W sobotę 26 stycznia o godz. 19:00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się projekcja bardzo interesującego filmu greckiego pt. "Róża Smyrny". Film w reżyserii Georga Kordellasa, który miał swoją premierę w 2016, przedstawia postać starszej, silnej kobiety – Róży, ocalałej z wielkiego pożaru Smyrny w 1922 roku, która zupełnie sama przyjechała do Aten, gdzie rozpoczęła nowe życie. Pani Róża jednak nigdy nie zaznała wewnętrznego spokoju z powodu straszliwych wydarzeń, które przeżyła. Przyczyną jej bólu jest nie tylko strata ojczyzny i rodziny, ale także jej osobista tragedia, którą ukrywa w tajemnicy przed całym światem. Niemniej, jak to w życiu bywa, nie ma takiej tajemnicy, która by nie wyszła na jaw. Tak też dzieje się w tym filmie. Dimitris, młody architekt, który przygotowuje wystawę na temat życia codziennego Greków zamieszkujących kiedyś Smyrnę, poszukując eksponatów, znajduje wyjątkowo piękną, ale poplamioną krwią, suknię ślubną, postanawia poznać historię tej sukni i tak odnajduje panią Różę.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Atenach, Smyrnie (dzisiejszy Izmir), Konstantynopolu i Mitilini. Film okraszony jest piękną muzyką i piosenkami w wykonaniu greckiej piosenkarki Charis Aleksiou.

Dla Greków „Róża Smyrny” ma duże znaczenie ze względu na to, że porusza temat „utraconych ojczyzn” i drażliwych stosunków grecko-tureckich.

Przed projekcją filmu nakreślę pokrótce tło historyczne filmu.

W Kinematografie tego dnia będą również goście specjalni, którzy po projekcji porozmawiają z nami o filmie, ale nie tylko... film będzie pretekstem do rozmowy o kobietach w Grecji i ich sytuacji kiedyś i dziś. Jednym z gości będzie niezawodna dr Ewa Róża Janion z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w tematach greckich, oraz p. Kama Buchalska - redaktor naczelna wydawnictwa Książkowe Klimaty, która przyjedzie do nas ze stoiskiem pełnym książek z serii Greckie Klimaty. Będziecie mogli przejrzeć ich pełną ofertę już pół godziny przed seansem i zakupić interesujące Was książki. Wiem, że wydawnictwo przygotowuje na tę okazję specjalne rabaty. Będziecie też mogli porozmawiać z p.Buchalską o literaturze greckiej, o tym, co Was interesuje, co chcielibyście czytać.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

Jestem pewna, że warto zobaczyć ten film.