Pokaz filmu "Stringless" na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu"

We środę 21 listopada o godzinie 19:30 w Art Inkubatorze w Łodzi, odbyła się projekcja greckiego filmu dokumentalnego pt. „Stringless”, który zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu Filmowym w Salonikach, w 2017 roku.

Pokaz "Stringless" był pokazem specjalnym na 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Film Stringless przedstawia polifoniczny zespół wokalny, który tworzy pięć niezwykłych kobiet. Każda z nich, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat otaczającego świata i swoimi sposobami na radzenie są z przeróżnymi problemami, daje widzom impuls do przemyśleń i mnóstwo energii do działania. Choć muzyka i praca muzyków jest głównym tematem filmu to myślę, że każdy mógł wyciągnąć coś dla siebie.

Film ten jest prawdziwą ucztą dla

- miłośników piękna greckiego krajobrazu – gdyż jest kręcony w Salonikach, w Atenach oraz na przepięknej wyspie Ikaria. Zdjęcia momentami zapierają dech w piersiach.

- osób pasjonujących się grecką, bułgarską, turecką muzyką tradycyjną. Zespół Stringless sięga po ludowe pieśni i aranżuje je w bardzo oryginalny sposób. W trakcie trwania filmu kilka piosenek śpiewają w całości.

- kobiet i dla tych, którzy kochają kobiety. Stringless to bardzo silne, dynamiczne, ale też wrażliwe i delikatne kobiety. W filmie opowiadają o tym, jak przeżywają swoją kobiecość na scenie i w życiu prywatnym.

- muzyków zarówno profesjonalnych jak i dla amatorów. Bohaterki filmu idą za głosem serca, podążają za tym, co im w duszy gra, mierzą się z trudnościami, które stawia przed nimi wymagający rynek muzyczny, pogrążonej w kryzysie Grecji i nigdy się nie poddają, są wierne swojej pasji.

- wszystkich ludzi, którzy chcą iść pod prąd, którzy zastanawiają się, co jest ważniejsze „być” czy „mieć”.

- osób uczących się języka nowogreckiego - film jest przepełniony prostymi wypowiedziami i codziennymi wyrażeniami, zrozumiałymi nawet dla osób znających grecki na poziomie podstawowym.

Dziękuję organizatorom Festiwalu za grecki akcent oraz wszystkim, którzy obejrzeli z nami ten film.