Wyjątkowy film grecki w Kinie Kinematograf

Miłość, namiętność, tęsknota, samotność, ból to uczucia, które walczą o pierwszeństwo w greckim filmie „Mała Anglia” Pandelisa Wulgarisa z 2013 r. Widz musi się z tą burzą emocji uporać, by zrozumieć niezwykle tajemniczą historię, rozgrywającą się w latach 1930-1950 w pewnej rodzinie, żyjącej na wyspie Andros, gdzie dwie siostry Orsa i Moscha wychowywane są głównie przez matkę. Ich ojciec, kapitan statku, jak większość mężczyzn z tej wyspy przebywa ciągle na morzu.

Film oparty na powieści Joanny Karistiani, która jest też autorką scenariusza, przedstawia dzieje dwóch, silnych i walecznych kobiet, które choć są siostrami, całkowicie się od siebie różnią. Starsza Orsa jest spokojna i skryta a młodsza Moscha radosna i bardzo wylewna. Orsa i Moscha nie mają bliskich relacji ani ze sobą ani ze swoją matką, która z powodu ciągłej nieobecności męża, dba jak może o to, by jej córki zaznały w życiu szczęścia. Nie bierze jednak pod uwagę tego, czego one same pragną. Postanawia urządzić ich życie według własnego pomysłu i doprowadza do sytuacji niezwykle trudnej i skrajnej.

Film „Mała Anglia” odniósł wielki sukces w Grecji i poza jej granicami, został obsypany nagrodami Greckiej Akademii Filmowej za zdjęcia, dźwięk, scenografię, kostiumy, otrzymał też nagrodę dla najlepszego greckiego filmu. W moim przekonaniu wszystkie te nagrody są w pełni zasłużone. Twórcy filmu poprzez przepiękne zdjęcia, przejmującą muzykę i grę aktorską, która porusza do głębi wprowadzają widza w życie rodzin Orsy i Moschy i wstrząsają rozmiarem trudności wewnętrznych i zewnętrznych, które targają bohaterami filmu.

Niewiarygodne wydaje się to, że tak wyjątkowy film nigdy dotąd nie był pokazany w Polsce, tym bardziej dlatego jestem bardzo szczęśliwa i dumna, że we współpracy z Muzeum Kinematografii udało się zorganizować kolejny wieczór kina greckiego i że widzowie będą mieli szansę obejrzeć ten film.

Szczególne podziękowania kieruję do producenta filmu - MIKRA AGGLIA S.A. – sponsora i partnera wydarzenia za to, że umożliwił nam zorganizowanie tej projekcji.

Film jest tak mocny i dostarcza tak wielu silnych wrażeń, że postanowiłam nie przeprowadzać po nim żadnej dyskusji, w moim odczuciu ten film po prostu mówi sam za siebie i nie wymaga omówienia, ale przed projekcją, o godz. 18:00 w sali nad kinem czeka nas spotkanie z wyjątkowym gościem p.Anną Grunwald, badaczką kultury greckiej, podróżniczką i pasjonatką Grecji. Anna Grunwald opowie nam o karnawale na wyspie Karpathos, jako żywym doświadczeniu społecznym w kontekście projektu „Przedmioty w tradycyjnym tańcu greckim” Pani Anna Grunwald jest współautorką książki „Przedmioty w tradycyjnym tańcu greckim rozpoznania, ustalenia, konteksty” wydanej w 2019 r. pod redakcją Przemysława Kordosa i Hanny Raszewskiej – Kursy. Pozycja ta adresowana jest do badaczy, koneserów i miłośników kultury greckiej, szeroko przedstawia temat tańca w życiu Greków oraz rekwizyty, które są w nim wykorzystywane.

Zapraszam serdecznie